Obsah

Beseda o holocaustu

Typ: ostatní
Beseda o holocaustu Beseda o holocaustu v Hornickém muzeu Rudolfov

Druhá světová válka je často probírané téma, přesto však citlivé a stále aktuální, obzvlášť pak otázka holocaustu. I v dnešní době se ukazuje, jak je velmi důležité šířit o této temné stránce historie povědomí.  Proto, když nám byla nabídnuta možnost osobního setkání s paní Michaelou Vidlákovou, jednou z mála přeživších tohoto zločinu proti lidskosti, bez váhání jsme souhlasili. Besedu uspořádala naše škola ve spolupráci s Hornickým muzeem Rudolfov. Nevěděli jsme, co od ní můžeme očekávat, ale tušili jsme, že to nebude příliš veselé povídání.                                                                                                                                                                                                                              

Když byla paní Vidláková ještě dítě, prošla si ona i celá její rodina něčím, co si dnes nikdo z nás nedokáže ani představit. Roku 1942 byla i se svými rodiči deportována do koncentračního tábora Terezín, kde zůstala až do konce války.

 

Nejvíce nás zaujalo, jaké náhody dokážou zachránit život, a že jedno správné rozhodnutí může změnit osud celé rodiny. Po besedě jsme o tom ještě dlouho diskutovali. Každý z nás si ze setkání odnesl něco jiného. ,,Bylo to hodně emotivní,“ říká většina našich spolužáků. Naše pocity jsou silné a převládá smutek, dojetí a respekt k těm, kteří nikdy neztratili naději a nepřestali doufat. Kéž už si nikdo nebude muset projít něčím tak strašným. O to víc je úžasné, že i přes to, co všechno musela paní Vidláková prožít, dokáže předávat svůj životní příběh dál a ukazovat, jak je možné radovat se z každých maličkostí a mít rád život takový, jaký je.

 

Za zúčastněné žáky sepsaly Rozálie Kateřina Blahutová a Sára Šindelářová


Vytvořeno: 1. 5. 2024
Poslední aktualizace: 1. 5. 2024 11:52
Autor: Mgr. Kateřina Střihavková