Obsah
Výuka IT
Výuka informatiky na naší škole
Již dlouhou dobu se hovoří o změnách ve výuce informatiky na základních školách. Od nového školního roku dojde k navýšení počtu hodin informatiky na prvním i druhém stupni. Od 4. do 9. ročníku budou mít žáci povinně jednu hodinu informatiky týdně. Na novou koncepci výuky informatiky se začínáme postupně připravovat i na naší škole.
V tomto školním roce se nám podařilo získat a hned využít na podporu výuky 12 tabletů, a především 3D tiskárnu, která je určitě velkým přínosem. 3D tiskárnu jsme získali díky podpoře paní Ing. Barbory Sejkové (metodik pro digitalizaci) od Jihočeské hospodářské komory, Jihočeská hospodářská komora zároveň zajistila i proškolení dvou vyučujících naší školy, jak s tiskárnou pracovat.
Tablety jsou využívány ve výuce jazyků pro překlady. Často jsou používány v oblasti přírodopisu a chemie. Žáci mají možnost vypůjčit si je pro školní práce v domácím prostředí a využívat je pro přípravu na výuku (tvorba prezentací a referátů). Obrovským přínosem je již zmiňovaná 3D tiskárna od společnosti Prusa Research, která je českou firmou vyrábějící 3D tiskárny. 3D tiskárna vytváří objekty z digitální předlohy. Co si pod tím máte představit?
Vše začíná tím, že si přinesete návrh “objektu” na papíře (2D), ten se musíte předělat do digitální 3D předlohy ve vybraném programu. Poté se již vytvořený 3D objekt musí převést do formátu, který zná a dokáže rozluštit jen samotná 3D tiskárna (gcode). K samotné tvorbě 3D objektů se využívá několik tavicích materiálů různých barev a pevností (tzv. Filament). U nás využíváme materiál s názvem PETG, který má vyšší teplotní odolnost, je pružnější a méně křehký. Díky tomu, že je vyroben z kukuřičného škrobu a neobsahuje ropu, je dobře ekologicky odbouratelný, a především zdravotně nezávadný. Tento materiál se využívá hlavně ve zdravotnictví, automobilovém průmyslu a potravinářství.
Tiskárna byla představena žákům 6. a 7. ročníků, kteří mají předmět informační a komunikační technologie v rozvrhu. S panem učitelem Mgr. Martinem Kocinou si během druhého pololetí žáci vyzkouší vytvořit jednoduchý výkres a přetvořit ho do 3D modelu v programu Onshape do formátu STL. Nakonec z něj v programu PrusaSlicer vytvoří gcode a pokusí se o vytisknutí 3D objektu.
Od příštího školního roku vstupuje v platnost nová koncepce výuky informatiky, na kterou se postupně již připravujeme. Věříme, že hodiny informatiky budou žáky bavit a budou jim velkým přínosem do jejich dalšího života.
Poslední aktualizace: 23. 5. 2023 08:30