Obsah

Anglický list(y) 1

Typ: ostatní
Anglický list(y) 1 Článek o exkurzi do Anglie

Na přelomu května a června tohoto roku se vydali někteří žáci z osmých a devátých tříd rudolfovské základní školy na vzdělávací a poznávací zájezd do Anglie.

 

Tato akce se konala již v roce 2019 a s velkým nadšením jsme v ní chtěli pokračovat každoročně. Poslední tři roky nám tuto plánovanou tradici ale pokazila covidová situace.

 

Tento rok jsme vzali naše žáky do malebného městečka Stratford upon Avon, rodiště Williama Shakespeara,  kde na ně již čekaly po dlouhé a ne vždy příjemné  cestě (na trajektu pěkně foukalo a někteří z nás konečně poznali termín mořská nemoc v praxi )  anglické hostitelské rodiny, aby je na další čtyři dny ubytovaly ve svých domovech.

 

Plán  tohoto zájezdu  byl a je vždy  jasný – seznámit děti s anglickou kulturou, životním stylem, zbavit je obav mluvit v cizím jazyce a navštívit historicky a kulturně zajímavá místa v této úchvatné zemi.

 

Tři dopoledne  žáci absolvovali intenzivní jazykový kurz pod taktovkou rodilého mluvčího, jehož cílem bylo zdokonalit jejich jazykové dovednosti. A s hrdostí  musíme říct, že spousta  z našich svěřenců opravdu získala větší sebevědomí v komunikaci v angličtině. Všichni účastníci byli na konci kurzu odměněni certifikátem a velkou pochvalou.

 

Co jsme dělali se zbývajícím časem? Navštívili jsme dva úchvatné a historicky velmi zajímavé hrady  (Warwick a Kenilworth Castle), prošli se po jejich královských zahradách a hráli si na hradní pány a paní. Poklonili se panu Shakespearovi na místě jeho posledního odpočinku, které nikdy nebylo narušeno, jelikož jej  chrání kletba napsaná autorovou vlastní rukou. Pochutnali jsme si na pravé čokoládě (Cadbury), vzpomněli si s úctou na oběti druhé světové války v polorozpadlé katedrále v Coventry a zažili pravý ruch velkoměsta v Birminghamu. Náš poslední den se nemohl konat jinde než v Londýně. Celé centrum  jsme nejdříve zhlédli z monumentálního London Eye, abychom pak mohli detailně prozkoumávat ulice starého města a nasávat tamější atmosféru za nádherného jarního počasí.

 

S radostí musíme napsat, že i přesto, že šest dní v obležení 45 studentů bylo někdy náročné a museli jsme se všichni potýkat s několika výzvami, to byly dny naplněné zážitky, poznáním a cestovatelským vzrušením.

 

Velké díky patří nejdříve vedení naší školy za příležitost toto dobrodružství zažít, ale také trpělivé paní průvodkyni Dagmar (Dáše) a řidičům autobusu, které obdivujeme  za jejich schopnost klestit si cestu anglickými ulicemi a tiše trpět neustálý hukot za jejich zády.

 

Zároveň bychom chtěli poděkovat všem účastníkům zájezdu za to, že jsme domů dorazili v plném počtu a bez větší újmy a hlavně za to, jací byli. Byli hluční, neunavitelní v noci a unavení ráno, nadšení, náladoví, přirození, vtipní, ale hlavně byli sví a byli cítit po brambůrcích – pravých anglických .

 

Mgr. Jitka Hajná, Mgr. Eva Mainka a Mgr. Lenka Černá


Vytvořeno: 19. 6. 2023
Poslední aktualizace: 22. 8. 2023 19:14
Autor: Mgr. Kateřina Střihavková