Informace k ošetřovnému

V současné době vláda rozhodla o uzavření všech škol kromě mateřských. Rodiče mohou požádat o ošetřování člena rodiny – OČR, které trvá pouze v termínu 14. 10.  – 25. 10. 2020

V současné době vláda rozhodla o uzavření všech škol kromě mateřských. Rodiče mohou požádat o ošetřování člena rodiny – OČR, které trvá pouze v termínu 14. 10.  – 25. 10. 2020

Nárok na OČR mají rodiče dítěte do 10-ti let věku – pokud dítě oslaví 10. narozeniny, nárok zaniká. V průběhu ošetřování se rodiče mohou prohodit pouze 1x.

Zaměstnanec oznámí svému zaměstnavateli – telefonicky, mailem, že si bere OČR na své dítě do 10-ti let věku. Nové formuláře budou k dispozici 20. 10. Vyplněný formulář zaměstnanec předá svému zaměstnavateli až na konci kalendářního měsíce, ten pak formulář spolu s podklady pro výplatu ošetřovného předá Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), která dávku vyplácí.

Výše ošetřovného pravděpodobně zůstane nezměněná, vláda stále počítá s 60 % denního vyměřovacího základu. Žádat o ošetřovné budou moci kromě zaměstnanců i lidé pracující na dohodu, pokud je za ně odváděno sociální pojištění (hranice u dohod o pracovní činnosti je příjem 3 000,00 Kč, u dohody o provedení práce je hraniční příjem 10 001,00 Kč). Nově také nebude potřeba potvrzení školy o jejím uzavření, bude stačit čestné prohlášení rodiče.

Případnou změnu momentálně platné informace MPSV oznámíme opět na stránkách školy.

Vytvořeno: 13. 10. 2020
Poslední aktualizace: 14. 10. 2020 16:25